Sıkça sorulan sorular

FERM elektrikli el aletleri hakkında sorunuz mu var? Aşağıda bizlere sıkça sorulan soruları toparlayıp rahatça takip edebileceğiniz şekilde cevapları düzenledik. Eğer sorunuz aşağıda listelenmemiş ise lütfen müşteri hizmetleri ekibimize başvurun. Satış sonrası hizmet(servis) ve garanti konularında için ise lütfen ürünü satın aldığınız satıcı ile iletişime geçin.

 • Elektrikli el aletinde bir problem var. Ne yapmalıyım?
 • Elektrikli el aleti garanti kapsamında iken arızalanırsa ne yapmalıyım?
 • Elektrikli el aleti garanti kapsamında değilken arızalanırsa ne yapmalıyım?
 • Kullanım kitapçığını kaybettim. Yenisini nasıl tedarik edebilirim?
 • Elektrikli el aleti arızalı. FERM'e tamir ettirebilir miyim?
 • Yedek parça ihtiyacım var. Nereye sipariş verebilirim?
 • Diğer markalara ait yedek parçalar FERM elektrikli el aletleri ile uyumlu mu?
 • FERM elektrikli el aletlerini FERM merkezden alabilir miyim?
 • FERM elektrikli el aletlerini FERM merkeze getirebilir miyim?
 • Elektrikli el aleti çalışmıyor ve halihazırda hiç kullanmadım. Şimdi ne yapacağım?
 • Elektrikli el aletini uzun süre (sürekli) kullandıktan sonra aniden durdu. Şimdi ne yapacağım?
 • Ürünü aldığım FERM satıcısı bana yardımcı olmak istemiyor. Şimdi ne yapacağım?
 • Elektrikli el aletinin aksesuarlarından biri arızalandı. Şimdi ne yapacağım?
 • Garanti süresi nedir?
 • Satıcı garanti talebimi reddetti. Bu mümkün mü?
 • Akü(pil) arızalandı. Şimdi ne yapacağım?
 • Elektrikli el aletinde bir problem var. Ne yapmalıyım?
  Önce kullanım kitapçığına başvurarak problemi kendiniz çözüp çözemeyeceğinizi kontrol edin. Elinizin altında kullanım kitapçığı yok mu? Tüm kitapçıklara web sayfamızda ilgili ürün sayfasından indirerek ulaşabilirsiniz. Eğer problemi çözemediyseniz lütfen ürünü satın aldığınız satıcıya başvurun.

   

  Elektrikli el aleti garanti kapsamında iken arızalanırsa ne yapmalıyım?
  Lütfen FERM elektrikli el aletini satın aldığınız satıcıya başvurun. İlgili satıcı satış sonrası hizmet ve garanti konularında sorumludur. Lütfen garantinin sadece üretimden kaynaklanacak arızalar için geçerli olduğunu dikkate alın.

   

  Elektrikli el aleti garanti kapsamında değilken arızalanırsa ne yapmalıyım?
  Yeni parça ve aksesuarları hızlı ve basit biçimde çevrimiçi sipariş verebilirsiniz. . 

   

  Kullanım kitapçığını kaybettim. Yenisini nasıl tedarik edebilirim?
  Ürün gamımızda bulunan farklı elektrikli el aletlerine ait kullanım kitapçıklarını web sayfamızdan indirebilirsiniz. Kullanım kitapçığına İster arama kutusuna ilgili ürünün adını yazarak ister doğrudan ürün menüsünün altında rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

   

  Elektrikli el aleti arızalı. FERM'e tamir ettirebilir miyim?
  Satış sonrası hizmet(servis) ve garanti konularında lütfen ürünü satın aldığınız FERM satıcısına başvurun. FERM ayrıca bir satış sonrası servis hizmeti sunmamaktadır.

   

  Yedek parça ihtiyacım var. Nereye sipariş verebilirim?
  Her FERM ürününün kendine ait bir sipariş numarası vardır. Ürününüzün alt tarafında yer alan tanıtım plakası(künyesi) üzerinde de yer alan sipariş numarası(Sip.Nr.) 3 büyük harf ve 4 rakamdan oluşur. Lütfen dikkat edin! Künye üzerinde mutlaka FERM BV ibaresi bulunmak zorundadır. Aksi taktirde başka bir marka satın almış olursunuz.

  Elinizde sipariş numarası varsa, service.ferm.com adresini ziyaret ederek aradığınız ürün ve aksesuar bilgilerine ulaşabilirsiniz.

   

  Diğer markalara ait yedek parçalar FERM elektrikli el aletleri ile uyumlu mu?
  Hayır, sadece FERM tarafından üretilmiş yedek parçalar elektrikli el aletlerimize uygundur. Diğer marka yedek parçaları için ilgili üretici web sayfasına başvurun.

   

  FERM elektrikli el aletlerini FERM merkezden alabilir miyim?
  FERM sadece toptan alım yapan(distribütör) müşterilerine hizmet veren bir depo alanını kullanmaktadır.Bu nedenle perakende alımları ister FERM24 web mağazamız üzerinden, ister bulunduğunuz bölgedeki distribütörlerimizden tedarik edebilirsiniz. Perakende siparişlerinizi doğrudan FERM'den satın alamazsınız.

   

  FERM elektrikli el aletlerini FERM merkeze getirebilir miyim?
  Satış sonrası hizmet(servis) ve garanti konularında lütfen ürünü satın aldığınız FERM satıcısına başvurun. Garanti başvurunuzun dikkate alınması için her zaman ürün alımı yaptığınız belgeyi(fatura) ibraz etmek zorundasınız. Buna ek olarak, yaşadığınız problemin ne olduğunu ve mümkünse nedenini de belirtmeyi lütfen unutmayın.

   

  Elektrikli el aleti çalışmıyor ve halihazırda hiç kullanmadım. Şimdi ne yapacağım?
  Lütfen kullanım kitapçığını bir kez daha dikkatlice okuduktan sonra yeniden deneyin. Makineye özgü herhangi bir emniyet özelliğinin açık olup olmadığını ve prizde elektrik olup olmadığını kontrol edin. Eğer halen çalışmıyorsa lütfen ürünü satın aldığınız satıcıya başvurun.

  Ürünlerimizin birçoğu için özel ürün videoları hazırladık. İlgili videoları youtube sayfamızdan seyredebilirsiniz, https://www.youtube.com/user/fermpowertools

   

  Elektrikli el aletini uzun süre (sürekli) kullandıktan sonra aniden durdu. Şimdi ne yapacağım?
  Önce kabloyu prizden çıkartın. Elektrikli el aletinin bir süre soğumasına(hararetinin düşmesine) izin verin ve ardından tekrar deneyin. Bazı elektrikli el aletlerinde kendisini korumaya alan entegre emniyet fonksiyonu bulunur.

  Bir başka olası neden ise kömürlerin bitmiş olması dolayısıyla değişime ihtiyaç duyulmasıdır. Kullanım kitapçığına başvurarak kömürün nerede bulunduğunu ve bitip bitmediğini görebilirsiniz. Kömürler ayrıca sipariş verilebilir.

  Hangi parçaların değişmesi gerektiğini belirlemek için daima kullanım kitapçığına başvurabilirsiniz. Sorularınız için lütfen ilgili satıcıya başvurun veya doğrudan bize bir eposta yollayın.

   

  Ürünü aldığım FERM satıcısı bana yardımcı olmak istemiyor. Şimdi ne yapacağım?
  Satın aldığınız ürünün garanti kapsamında olup olmadığına FERM satıcınız karar verir. Satın alım yaparken satıcının belirlemiş olduğu alım şartlarını da kabul etmiş oluyorsunuz.

   

  Elektrikli el aletinin aksesuarlarından biri arızalandı. Şimdi ne yapacağım?
  Bits uç, zımpara kağıdı ve testere bıçağı gibi aksesuarlar kullanım süreleri dolunca sarf malzemesi olmaları nedeniyle garanti kapsamında değildir. Bu tarz aksesuarlar FERM satıcılarından ayrıca tedarik edilebilir. Akü(pil) ve şarj cihazları ise sadece 6 aylık bir süre için garantilidir.

   

  Garanti süresi nedir?
  Garanti süreleri/kapsamı ülke ve satış noktası özelinde değişebilir. Aksesuarlar sadece 6 aylık bir süre için garanti kapsamında iken normal kullanım sonucu yıpranma kapsam dışıdır.

   

  Satıcı garanti talebimi reddetti. Bu mümkün mü?
  Garanti konusunda yetkili servise ve ilgili satış noktasının yasalara uygun olarak hazırladığı garanti sözleşmesine tabisiniz. Bunun ötesinde, garanti aşağıdaki durumları kapsamaz:
  a. Monte edilmiş veya değiştirilmiş elektrikli el aletleri

  b. Amacı dışında veya hatalı kullanılan elektrikli el aletleri. Kullanım kılavuzunda belirtilen talimatlara uyulmaması durumunda örneğin yeterli bakım yapılmaması,dikkatsizlik sonucu oluşan arıza veya makineye aşırı yüklenme.

  c. Kömür,keski,testere bıçağı,zımpara kağıdı, delme ucu,lazer vb buna ek olarak ilgili yedek parçalar(kömür kapağı, mengene vb)

  d. Normal kullanım süresinde belli oranda yıpranan yedek parçaların garanti süresinde yoğun kullanımı nedeniyle örneğin bilyalı ve iğneli rulman, yağ keçesi ve piston segmanı, kömür vb.

   

  Akü(pil) arızalandı. Şimdi ne yapacağım?
  Önce akünün mü yoksa şarj cihazının mı arızalı olduğunu kontrol edin.

  Şarj cihazına -akım,direnç vb elektrikle ilgili birçok veriyi ölçen- multimetre bağlayarak kontrol edebilirsiniz. Şarj cihazı halen güç sağlıyorsa muhtemelen arızalı değildir. Akünün arızalı olup olmadığını ise yeni bir akü kullanarak basitçe öğrenebilirsiniz.

  Lütfen NiCD ve NiMH akülerin Li-Ion akülere göre daha az dayanıklı olduğunu dikkate alın. NiCD ve NiMH akülerin en iyi oda sıcaklığında saklanabileceğini ve şarj etmeden önce sonuna kadar deşarj(kullanma) etmenin tavsiye edildiğini unutmayın. Bu aküler, düşme ve darbeye karşı son derece hassastır. Li-Ion aküler ise soğuk ve sıcağa daha dayanıklıdır ancak gereğinden fazla maruz kalmamalarına dikkat edilmelidir. Li-Ion aküler problemsiz şekilde şarj edilebilir.

  Akü ve şarj cihazları maksimum altı ay garanti kapsamındadir. Eğer aküyü dikkatli, doğru şekilde kullanıyorsanız ve halen garanti süresi devam ediyorsa ürünü satın aldığınız satıcı ile iletişime geçin. Tüm sorularınız için bize eposta ile başvurabilirsiniz.